Alergije na sunce
Alergije na sunce ili fotodermatoze manifestiraju se nakon izlaganja gole kože sunčevim zrakama. Obično nastaju nakon izlaganja jakoj sunčevoj svjetlosti u proljeće ili ljeto. Zadnjih godina su u porastu, a zahvataju oko 20 posto populacije. Alergija se 10 puta češće javlja kod žena i osoba svijetle kože.
U više od 75% slučajeva alergiju uzrokuje preosjetljivost kože na UV-A zrake i tada se radi o tzv. primarnoj preosjetljivosti na sunce. UV-A zrake prodiru u dublje slojeve kože i uzrokuju nastajanje slobodnih radikala. Posljedica su genetske promjene i oštećenja ćelija kože, što oslabljuje imunološki sistem kože. Imunološki sistem pogrešno prepoznaje te promjene u koži, kao strano tijelo i pokreće odbranu protiv nje.
Sekundarna preosjetljivost nastaje usljed primjene kozmetičkih preparata za njegu tijela, parfema i nekih lijekova koji u kontaktu sa sunčevim zrakama uzrokuju alergijske reakcije. Uglavnom nestaju kad se odbace sredstva koja su ih uzrokovala..
Simptomi alergijske reakcije kože uzrokovane suncem ispoljavaju se kao svrbež, osip, crvenilo, mjehurići, pristići, vlaženje ili ljuštenje kože. Kožne promjene najčešće se javljaju na dijelovima tijela koji su izloženi suncu kao što su dekolte, vrat, ramena, gornji dio ruku i lice.
Da bismo se zaštitili od alergija uzrokovane suncem trebali bismo :
- izbjegavati jako podnevno sunce i ne izlagati se u periodu od 10 do 16 sati
- kožu postepeno izlagati suncu
- kožu odjećom zaštiti od sunca
- koristiti visok zaštitni faktor
- biti oprezni sa kozmetičkim preparatima
- prilagoditi prehranu, unositi dovoljno vitamina A, C, E i vitamine B grupe, te cink i kalcij
- unositi dovoljno tekućine.