U skladu s globalnom strategijom SZO/UNICEF-a o unaprijeđenju dojenčke ishrane, u svijetu se a i kod nas, svake godine u mjesecu avgustu ili oktobru obilježava Sedmica dojenja.
Tema za 2024. je “Smanjenje razlika: podrška dojenju za sve”
Ove godine SZO želi dodati posebno priznanje majkama koje doje, osigurati da budu vidljive, te podijeliti njihova iskustva vezana za dojenje i važnost podrške na više nivoa,
Ova podrška uključuje:
- Politiku i stavove koji vrjednuju žene i dojenje;
- Sistem zdravstvene zaštite naklonjen ženama i dojenju;
- Poštovanje autonomije žene i njenog prava na dojenje bilo kad, i bilo gdje;
- Solidarnost i podršku zajednice.
Zamjena za majčino mlijeko ne postoji!
Obzirom da sadrži esencijalna antitijela koja štite djecu od bolesti, majčino mlijeko je siguran, hranjiv i održiv izvor dobre ishrane za djecu. Ipak i uprkos njegovim opće-poznatim koristima, milioni djece širom svijeta nisu isključivo dojena u prvih šest mjeseci života, što ih izlaže povećanom riziku od bolesti, smrti, smanjenog potencijala za učenje i zdravstvenih komplikacija u odrasloj dobi.
UNICEF i WHO preporučuju da se novorođenčad doje unutar prvog sata nakon rođenja i da se isključivo doje u prvih šest mjeseci života (bez drugih namirnica i tekućina). Sa šest mjeseci, bebe bi trebale početi jesti sigurnu, prikladnu i raznovrsnu dopunsku hranu dok nastavljaju dojenje do druge godine ili duže. Od prvog sata bebinog života pa sve do dvije godine ili kasnije, dojenje štiti od bolesti i smrti. Dojenje također smanjuje teret nastao oboljenjima djece i majki, smanjujući troškove zdravstvene zaštite i stvarajući zdravije porodice.
Da bi se osiguralo da svako dijete ima koristi od izvanredne moći dojenja, imperativ je da vlada i partneri ojačaju sisteme praćenja koji prate napredak politika, programa i finansiranja vezanih za isključivo dojenje.
Saznajte više na sljedećim linkovima:
“Dojenje nema konkurenciju” | UNICEF Bosna i Hercegovina
Hranjenje vaše bebe: 6-12 mjeseci | UNICEF Bosna i Hercegovina